Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Çocuk Oyunları Şenliği

Karasu Belediyesi işbirliğiyle Sokak Oyunları Şenliği’ni düzenledik.

Çocuk Oyunları Şenliği Yerel Projelerimiz

ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ

22 KASIM 2015

“Çocuk oyunla büyümelidir.”
                                         Eflatun

Çocukların hareket ederek ve arkadaşlarıyla iletişim kurarak oyun oynayabilecekleri alanlar oluşturmak, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarımızı gün yüzüne çıkarak sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla Karasu Belediyesi işbirliğiyle Sokak Oyunları Şenliği’ni düzenledik. Biliyoruz ki oyun çocuklar için önemli bir ihtiyaçtır. Çocuklar oyunla hayata hazırlanır; kurallara uyma, paylaşmayı bilme, zamanı kullanma, yaratıcılık gibi becerileri oyunlar sayesinde kazanırlar. Ama artık sokakların güvenli olmaması, oyun oynayacak alanların bulunmaması, yetişkinler tarafından zaman ayrılamaması ve maalesef çocukların sanal dünyada çok fazla vakit geçirmesi nedeniyle sokak oyunlarına yeterince önem verilemiyor. KARGENÇ olarak günümüz çocuklarının da arkadaşlarla sokakta geçirilen vakitlerin tadından mahrum kalmaması gerektiği kararına vardık.

21 Kasım 2015 Cumartesi günü geleneksel sokak oyunları, günümüz çocukları için ilgi çekici hale getirilerek belediyemizce belirlenen Çocuk Sokağına çizildi. Sonrasında ilçemizde bulunan liselerde öğrenim gören KARGENÇ üyesi öğrencilerle çizimler boyanmaya başlandı. Günün ilerleyen saatlerinde boyama çevredekilerin de ilgisini çekti ve her yaştan halkımız da boyama yaptı. Çocuklar, gençler ve yetişkinler işbirliği içerisinde çalıştı. O gün sokakta eğlence, bilgi, neşe, coşku vardı. Artık çocuklar ve içindeki çocuğu yaşatmak isteyen yetişkinler çocuk sokağına gidip seksek, yakan top, dokuztaş, satranç, ip atlama gibi birçok oyunu oynayabilir.

22 Kasım 2015 Pazar günü büyük bir katılımla gerçekleşen Çocuk Oyunları Şenliğinde çocuklar gönüllerince oyun oynadı. Şenliğimizde ayrıca canlı müzik, balon ve muz dağıtılması gibi etkinlikler de yer aldı.

“Sokak çocukların olsun, çocukların güzel anıları olsun” düşüncesiyle çıktığımız bu yolda gün sonunda çocukların yüzündeki mutluğu görünce tüm KARGENÇ üyelerinin yorgunluğu da gitti.

Site Editörü

Site Editörü / Editör

Tüm Yazıları

Dernek Scripti: Medya İnternet