Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

"Back To Nature" İtalya-Viterbo

İtalyan arkadaşımız Corinna’dan gelen mail yeni bir deneyimi müjdeliyordu...

Ortaklık Yaptıklarımız

DOĞAYA DÖNÜŞ (BACK TO NATURE)

İtalyan arkadaşımız Corinna’dan gelen mail yeni bir deneyimi müjdeliyordu. Ortağı olduğumuz ‘Doğaya Dönüş’ adlı projenin İtalya Ulusal Ajansı tarafından onaylandığı haberini aldık ve hemen işe koyulduk. Katılımcı duyurusu, seçimi derken 30 Nisan 2016’da kendimizi tekrar Roma uçağında bulduk. Roma Fiumicino Havaalanı’nda diğer ülkelerden gelen katılımcılarla buluşup Viterbo şehrine doğru yola çıktık. Viterbo’nun Vetralla Köyüne yakın bir yerde zeytinliklerin içinde yer alan Villa Ione adlı otelimize vardık.

Sabah kendimizi şehir temposundan tamamen uzak, doğa ile iç içe sabah sporu yaparken bulduk. Proje muhteşem başlamıştı. Boş zamanlarda yakındaki erik ve kiraz ağaçlarına gitmek bizi çocukluğumuza döndürdü. İtalya, Litvanya, Romanya, Fransa, İspanya ve Türkiye’den oluşan proje katılımcıları ile daha ilk günden kaynaştık. Proje genelde --- dış mekân aktiviteleri ile geçiyor, tam bir yayla hayatı yaşıyorduk. Fırsat buldukça otelin bahçesindeki küçük havuzun etrafında Mayıs güneşinin tadını çıkarıyorduk.

Çevre temizliği ile ilgili çalıştaylar yapılıyor; bu konuda ortaklar, kendi ülkelerindeki uygulamaları anlatılıyordu. Geri dönüşüm malzemelerinin değerlendirilmesi konusunda her ülke bir çalışma yaptı. Eski gazete kâğıtlarından elbiseler, poşetlerden şemsiyeler, bileklikler… Biz pet şişelerden çöp kovası yapacaktık. Ancak pet şişeler farklı boyutlarda olduğundan çöp kovamızın istediğimiz gibi olmadığını düşünürken, otel personeli çöp kovasını kullanmaya başlamıştı bile.

4 gün sonunda bir boş günümüz vardı ve hemen trene atlayıp soluğu Roma’da aldık. ----- Daha önce gittiğimiz Collesium’da kısa bir tur attıktan sonra soluğu Vatikan’da aldık. Vatikan müzesini gezecektik ve bunun için zamana ihtiyacımız vardı. Müzeye girdikten sonra her adımı başka bir çağa atılan bir turda bulduk kendimizi. Müze detaylı gezmek için tek günün yetmeyeceği kadar büyük ve göz alıcıydı. Tarihe ve eserlere sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu Vatikan Müzesi’ni gezerken çok net anlıyorsunuz. Hızlı bir şekilde müzeyi bitirip hemen yakındaki Castel Sant’angelo Kalesi’ne geçtik.

Çok eski zamanlardan kalma bu kalenin öyküsü genelde dram içeriyor. Ayrıca bizim için ilgi çekici bir yanı da Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın burada hapis yattığını öğrenmek oldu. Ayrıca kale, bir inanca göre 4 melekten biri olan Mikail’in eski tarihlerde Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgınını, kılıcını kınına koyarak bitirdiği yerdir.

Güzel bir Roma turundan sonra tekrar otelimize döndük. Ertesi gün eski bir kale şehri olan Viterbo’da bir liseyi ziyaret ettik. Ülkelerimizi ve projemizi tanıttıktan sonra Viterbo sokakları bizi bekliyordu.  -----Yediğimiz yemek harikaydı. İtalyan lezzetlerini bu tarz küçük şehirlerde daha rahat buluyorsunuz.

Otele döndük ve artık dönüş için valizlerimizi hazırlama zamanı gelmişti. Zeytinliklerin içinde yaşadığımız muhteşem 1 haftadan sonra, farklı ülkelerden edindiğimiz yeni arkadaşlarımızla tekrar bir araya gelme sözü verip vedalaşarak havaalanının yolunu tuttuk.

İstanbul’a dönerken uçakta ERASMUS+ ‘ın (Erasmus Plus) özellikle Türk gençleri için son derece önemli bir araç olduğunu ve hayallerin gerçekleşmesine katkı yaptığı konusunda fikir birliğine vardık.                                                                      

Ersel AYDIN

Site Editörü

Site Editörü / Editör

Tüm Yazıları

Dernek Scripti: Medya İnternet