Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

“MeltingCook” İtalya-Roma-Viterbo

16-25 Ekim 2015 tarihleri arasında İtalya’nın ev sahipiliği yaptığı “MeltingCook” adlı gençlik projesinin bir partneri olarak seçildik.

“MeltingCook” İtalya-Roma-Viterbo Ortaklık Yaptıklarımız

 

16-25 Ekim 2015 tarihleri arasında İtalya’nın ev sahipiliği yaptığı “MeltingCook” adlı gençlik projesinin bir partneri olarak seçildik. Toplam 20 kişiden oluşan proje ekibimizde ev sahibi ülke İtalya dışında diğer ülkeler Hırvatistan ve Fransaydı. Biz de Kargenc Kulübü olarak 1 lider ve 4 katılımcı ile orada bulunduk.

 

14 Ekim’de  5 kişilik ekiple İtalya’nın başkenti Roma’ya uçtuk. 2800 yıllık tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Roma’da muhteşem 2 gün geçirdik. Her sokağı tarih kokan bu şehir kısa zamanda bizi kendine aşık etmişi. Bu motivasyonla artık projenin gerçekleşeceği yer olan ve Roma’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Viterbo şehrine gitmeye hazırdık.

 

9 gün boyunca  Viterbo şehrinin Vetralla kasabasında bulunan “Villa Ione” adlı muhteşem bir otelde konakladık. Otel etrafını zeytin ağaçlarının sardığı , bunun dışarda bir çok sebze-meyve tarımının da yapıldığı bir çiftliğin ortasında yer alıyordu. Harika doğası, güleryüzlü personeli ve lezzetli yemekleriyle bizi muhteşem ağırladılar.

 

Her gün birbirinden eğlenceli oyunlar oynadık ve çok eğlendik.  Bu etkinliklerle birbirimize daha da ısındık. Artık etkinlikler dışında da odalarımıza çekilmekten ziyade daha çok beraber vakit geçiriyorduk.

 

Konusu ülke mutfaklarının tanıtılmasıyla beraber kültür kaynaşması olan “MeltingCook” projesinin etkinlikleri de ağırlıklı olarak yemek yapma üzerineydi. Her gün bir etkinlik olarak ev sahibi İtalya’nın mutfağına özgü yemekler yapmaya çalıştık. İlk gün yöresel bir ekmek yaptık. Sonraki günlerde makarna kestik. Ve en son gün detabiki İtalya’nın vazgeçilmezi pizza yaptık. Akşam yemeğimizde de yaptığımız pizzaların tamamını afiyetle yedik.

 

Projede öğle yemeğini her gün farklı bir ülke üstlendi. Böylelikle kendi mutfağımızı bir parça da olsa tanıtma imkanımız oldu. İlk öğle yemeği bizim ülkemize aitti. Mönümüz; Mercimek çorbası, Karnıyarık, Pilav, Cacık ve Baklava. Hepsi farklı bir damak tadına sahip 4 farklı ülkeden insana yemeklerimizi sevdirip sevdiremeyeceğimizin tedirginliğini yaşıyorduk. Fakat iş birliğiyle günün sonunda muhteşem bir iş çıkardık. Lezzetli yemeklerimiz ve zarif sunumumuzla onları mutfağımıza hayran etmeyi başarmıştık. Öyle ki otelin aşçıları, çalışanları da yemeklerimizi tadıp bizi takdir etmişlerdi. Ne mutlu bize ki Türk mutfağımızın namının hakkını verebildik.

       

Son günümüzde projenin gerçekleştiği Vetralla kasabasının bağlı olduğu Viterbo şehrine bir gezi düzenledik. Şehri tanıyan İtalyan ekibimizin rehberliği eşliğinde şehirde hızlı bir tura geçtik. Aynı gün içerisinde şehir merkezinde bulunan İtalyan öğrencilerimizin okulunu da ziyaret ettik. Lise öğrencilerine 1 hafta boyunca yaptıklarımızdan, bu projenin bize neler kattığından ve en önemlisi de projenin asıl amaca olan kültür kaynaşmasının üzerimizde bıraktığı etkiden bahsettik.. Bu güzel söyleşi sonrası onların gençlik projelerine bakışlarının değiştiğini ve onları bu projelere katılmayı teşvik ettiğimizi düşünüyorum.

 

Her güzel şeyin sonu olduğu gibi muhteşem geçen bir haftanın sonuna da gelmiştik. İtalyan arkadaşlarımız otelin kapısında bizleri uğurlarken bazıları göz yaşlarına engel olamamıştı. Vedalar sevilmez. Ama biz zaten veda etmedik. Muhakkak bir gün bir yerlerde tekrar buluşacağımıza inanarak “Görüşmek Üzere” dedik.

 

 

 

 

Site Editörü

Site Editörü / Editör

Tüm Yazıları

Dernek Scripti: Medya İnternet