MIGRHUB

27 Aralık 2018 22:35 KARGENÇ Club 1063

Erasmus+ Gençlik Değişimleri kapsamında ortağı olduğumuz İtalya’nın Benevento şehrinde gerçekleştirilen

MIGRHUB

İtalyan’nın Güneyinde bir köy: Cerreto Sannita

Proje çalışmamızı İtalya’nın Güney’inde bulunan Benevento şehrine bağlı Cerreto Sannita yerleşiminde gerçekleştirdik. Çalışmalarımızı manastırda yaptık, yapı köyün yüksek bir noktasında bulunuyordu. Manastır önceden köyün merkezinde yer alıyormuş ancak köyün geçirdiği büyük yangından sonra köy merkezi aşağı doğru kaymış. Bulunduğumuz yer çevresine göre yüksek olduğundan beklediğimizden soğuktu. İlk çevreyi gezdiğimizde köyün çok sakin olduğunu fark ettik ama ilerleyen günlerde insanların nerelerde olduğunu öğrenince ortama alışmaya başladık.

Proje çalışmasına 7 farklı ülkeden(Türkiye, Romanya, Polonya, Yunanistan, İtalya, İspanya, Estonya) katılımcılar vardı. Ana başlığımız olan “göç” konusu çevresinde göçü farklı yollardan algılayabileceğimiz ve hissedebileceğimiz çalışmalar gerçekleştirdik. Boş vakitlerimizde yani italyanların “siesta” vaktinde çevreyi keşfetmeye, insanlarla tanışmaya vaktimiz oluyordu. Çalışmalarımızla başlayacak olursak ana başlığımız çevresinde drama, fotoğrafçılık, görsek sanatlar ve iletişim odaklı etkinliklere yoğunlaştık. Her gün ülkelerin göç sunumları ile  bunlarla ilgili tartışmalar yaparak başlıyorduk. Bu yapılan sunumlar sayesinde Avrupa’nın farklı  yerlerinde durumların nasıl olduğu onların bunlarla nasıl başa çıktığı, ülke politikları ve vatandaşların durum hakkındaki düşünceleri hakkında bilgiler edindik. Öğle vakitlerimizi organizasyon ekibinin bize hazırladığı programlar doğrultusunda drama, tartışma vb. etkinliklerle geçriyorduk.

İtalya’da olduğumuz bu zaman dilimi Noel’e denk geldiği için şanslı sayılabiliriz, Hıristiyan kültürünü yakından görmek yaptıkları etkinliklere katılabilmek bizim için eğlenceli bir deneyim oldu. Köyümüzde “Noel Pazarı” kuruldu. Pazarın köyü boydan boya sardığını söyleyebilirim. Aklınıza gelebilecek her şey bulunuyordu. Çevrede bulunan bizim köyümüz gibi olan 2 farklı yerleşim yerini ziyaret ettik, bunlardan birisi “Guardi Sanframondi” diğeri “San Lorenzello”ydu. Bu köylerde de aynı şekilde Noel Pazarı kurulmuştu. Köylerde yerel müzeler ve sanat galerileri bulunuyordu. Örneğin Guardi Sanframondi’de Böcekbilim Müzesi  vardı; kelebek başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş olan canlılar bulunuyordu. Bizm kaldığımız Cerrato Sannita’dan bahsedecek olursam seramik yapımı ile meşhur olan bir köydü ve “seramik köyü” olarakta adlandırılıyordu; köyün içerisinde Seramk Müzesi bulunuyordu.

Ziyaret ettiğimiz yerlerde olan etkinliklerin ynı sıra bizde farklı etkinlikler yaptık ve program dışında kendimize eğlenceler yaratabildik. Işık oyunları, balon gibi şeylerle eğlenceler yarattık. Katıldığımız her etkinlik bütün katılımcıların kaynaşmasına ve fikir alışverişlerinde bulunmasına yardımcı oluyordu.

Projenin sonlarına doğru kendi içimizde gruplara yarılarak farklı alanlarda son ürünler çıkardık. Kendi adıma yorum yapacak olursam, yaptığımız işlerden çok zevk aldım. “Visual Art” grubunda bulunuyordum ve grubum İtalyan bir sokak sanatçısı ile çalıştı. Bu tarz işlerle lgilendiğim için benim için eğlenceli oldu. Yaklaşık olarak 2 gün süren çalışmalarımız sonunda manastırın girişinde bulunan duvara “Hayallerimiz ve Gerçeklerimiz”  temalı bir iş çıkarmış olduk. Çalışmamızda proje katılımcılarının resimlerini ve başka materyalleri işleyerek fikirlerimizi duvara yansıtmaya çalıştık. Arkadaşlarımın grupları ise fotoğrafçılık ve uygulamalı sanatlar ile daha interakif işler ortaya koydular. Son gün bizim için hem üzücü hem de güzeldi. Geriye baktığımızda ne güzel şeyler yaptık diyebileceğimiz çalışmalar oldu. Bu şekilde “MIGRHUB” isimli proje çalışmamızı bitirmiş olduk.

Proje sonrasında Napoli ve Roma’yı ziyaret etme şansım oldu. İkiside benim için bambaşka şehirlerdi. Roma daha çok tarihi başkent havası ile yaşarken; Napoli bir dar sokaklara sahip olan bir sahil kentiydi. İtalya’nın farklı yerlerini görebilmek ve dolu dolu 2 hafta geçirmek, benim için çok güzel bir deneyim oldu. Proje sonrasındaki bu yaklaşık 2 günümüzün ardından ülkeye dönüş yolumuzu aldık...

MIGRHUB

A village in the south of Italy: CerretoSannita

We carried out our project in the CerretoSannita settlement of the city of Benevento in the South of Italy. We did our work at the monastery. The building was located at a high point of the village. The monastery was previously located in the center of the village, but after the great fire of the village, the village center was moved downwards. Since the place we were in was higher than the surroundings, it was cooler than we expected. When we visited the area, we realized that the village was very quiet, but when we learned where people were in the following days, we became accustomed to the environment.

There were participants  from 7 different countries (Turkey, Romania, Poland, Greece, Italy, Spain, Estonia)in the project. We have made studies about the main topic of migration, which we can perceive and feel in different ways. In our free time, we had time to discover the environment and meet people at the siesta time of the Italians. Major studies we have done about focusing on drama, photography, visual arts and communication. Every day we started the day by discussing the migration presentations of the countries. Thanks to these presentations, we have learned how immigration is happening in different parts of Europe, how they deal with them, the policies of the country and the opinions of the citizens on the situation. We spent our afternoons,  in the form of drama, discussion, etc. activities in accordance with the programs prepared by the organization team.

We are lucky that this time period we were in Italy coincided with Christmas. It was a fun experience for us to see the Christian culture closely and to participate in their activities. Christmas Market was established in our village. I can tell you that the market has spread all over the village. There was everything you could think of. We visited 2 different settlements, like our village, one of which was GuardiSanframondi and the other was San Lorenzello. In these villages, the Christmas Market was established in the same way. There were local museums and art galleries in the villages. For example, there was the Museum of Insectology in GuardiSanframondi; there were creatures brought from different parts of the world, mainly butterfly. If I were to mention the CerratoSannita, where we were staying, it was a village famous for its ceramic construction and was also called the ceramic village; the ceramic museum was located in the village.

In addition to our activities in the places we visited, we have made different activities and we were able to create fun outside of the program. We created fun with things like light games, balloon events. Every activity we participated in was helping all participants to warm up and exchange ideas.

Towards the end of the project, we divided our groups into different groups and produced different products. If I were to comment on my own behalf, I enjoyed my work very much. I was in the Visual Art group and my group worked with an Italian street artist. It was fun for me to be interested in this kind of business. Our work lasted approximately 2 days and finally we have done a work with the theme of our dreams and our realities on the wall at the entrance of the monastery. In our study, we tried to reflect our ideas on the wall by processing the pictures and other materials of the project participants. The groups of my fellow friends have also developed more interactive works with photography and applied arts. The last day was both sad and beautiful for us. When we look back, we have done some good things. In this way, we have finished our project called MIGRHUB.

After the project I had the chance to visit Naples and Rome. Both were completely different cities for me. Rome reflects more of the historical capital; Naples was a coastal city with narrow streets. It was a very nice experience for me to see different parts of Italy and spend 2 full weeks. After these two days after the project, we got our way back to the country ...

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.