YENİLİKÇİ MÜZİKLER İLE KÜLTÜREL VİZYONLAR-INNOVATING MUSICULTURAL VISIONS

29 Nisan 2020 00:12 KARGENÇ Club 988

Bu program, ismini duyduğumuzda bile hepimizin ilgisini kazanmayı başarmıştı. Alışılagelmiş “müzik” olgusunu kırıp, yeni bir şeyler ortaya koyacak olmak hepimiz için kaçırılmaz bir fırsat olmuştu.

YENİLİKÇİ MÜZİKLER İLE KÜLTÜREL VİZYONLAR

Bu program, ismini duyduğumuzda bile hepimizin ilgisini kazanmayı başarmıştı. Alışılagelmiş “müzik” olgusunu kırıp, yeni bir şeyler ortaya koyacak olmak hepimiz için kaçırılmaz bir fırsat olmuştu.

4 Mayıs günü Roma’ya uçtuk, sonrasında yaklaşık olarak iki saat süren bir tren yolculuğuyla Caserta şehrine vardık. Caserta’ya vardığımızda proje sahibi tarafından karşılandık ve projenin gerçekleşeceği, güzel mi güzel bir kasaba olan Sant’Agata de’ Goti ye doğru yolculuğumuz başladı. Sant'Agata de' Goti İtalya'nın Campania bölgesine bağlı Benevento ilinde bulunan bir kasabadır. Hiçbirimizin daha önce uğramadığı bu şirin kasaba, sonrasında hepimizin hayatında unutulmaz bir yere sahip oldu. Yolculuğumuz çok uzun sürmedi, kırk dakika içinde kasabaya varmıştık. Vardığımızda, herkes yemek masasına oturmuştu ve bizi bekliyorlardı. Yemeğimizi yedikten sonra çok fazla vaktimiz yoktu. Çünkü bir sonraki sabah erkenden maceramız başlayacaktı.

 Bir sonraki günün planlamaları yapıldıktan sonra evimize doğru yola çıktık. Kasabanın içinde bulunan “old town” diye adlandırdıkları bir kısma doğru yürümeye başladık. Evimizin bu tarihi sokakların içinde oluşu hepimizi çok heyecanlandırmıştı. Bu küçük kasabada, ilk öğrendiğimiz yer yemeklerimizi yediğimiz pansiyondu. Bir çift tarafından işletilen bu pansiyon her gün bizi üç kez ağırlıyordu. Sabah öğlen ve akşam yemeklerimizi burada yiyorduk. İkinci öğrendiğimiz yer ise çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz tarihi kale idi. Güzel manzarası ile hepimizin beğenisini ilk görüşte kazanmıştı. İlk günümüzde Bulgaristan, Belarus, Macaristan ve Portekiz’den gelmiş olan arkadaşlarımızla tanışmak için daha çok vaktimiz oldu. İtalyan ev sahipleri, bize hiç yabancılık çektirmediler, sürekli güler yüzlü ve yapıcı tavırlarıyla bizleri daha ilk günden projenin içine çekmeyi.

Proje ile ilgili çalışmalarımız ilk kahvaltımızdan kalkıp tarihi kaleye vardığımızda başlamıştı.  Body Music ile ilgili bilgilendirmelerden sonra ufak egzersizlerle vücudumuzun keşfine başladık. İlk gün basit ritimlerle başlamamıza rağmen, bunu hepbirlikte yaptığımızda kulağımıza gelen ses bizi etkilemeyi başarmıştı. Günümüz, ufak bir kasaba turuyla devam etti. Kasabanın simgesi haline gelmiş köprü, Ponte sul Martorano, hepimizi tam anlamıyla büyülemişti. İlerleyen günlerde kasabanın güzelliklerini keşfetmek için birçok fırsatımız oldu. Bunların en önemlisi gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşüydü. . Sant'Agata de' Goti, tarihi yapıları haricinde doğal güzellikleriyle de kalbimizde büyük bir yer kazandı.

Gezilerimiz, kasabayla sınırlı kalmadı. Bir günümüzü İtalya’nın en meşhur güney kenti Napoli’de geçirme fırsatımız oldu.

Her sabah kahvaltımız sonrasında tarihi kaleye gidip projeye yönelik çalışmalarımızı gerçekleştirmek proje boyunca bir rutin haline gelmişti. Basit ritimlerle başladığımız bu çalışmalar, üzerine eklenerek bir “müzik” ortaya çıkarmamızı sağladı. Aynı zamanda her kültürü yaşayabileceğimiz “Kültürel Geceler” yapıldı. Bu etkinlik, her gece adeta bizi başka bir ülkeye götürüyordu. Bu kültürel alışveriş, tüm proje boyunca devam etti ve birbirimizi tanımanın dışında birbirimizin kültürleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Müziğin evrenselliği, tüm proje boyunca bizim için çok büyük bir avantajdı. Farklı ülkelerde, farklı kültürlerde hatta bambaşka dillerle yetişmiş olsak bile ortak bir paydada buluşabildik. 4 Mayıs tarihinde başlayan bu maceramız 13 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiğimiz küçük gösterimizle son buldu. 6 farklı kültürden birçok insan, aynı müziğin yapıtaşlarını oluşturduk, aynı dansları ettik, aynı şeyleri hissettik. Bu hissiyat, bana göre projenin en temelini oluşturuyordu. Aynı zamanda, “body music” sayesinde kendi vücudumuzu daha yakından tanıdık. Birbirinden farklı birçok parçadan oluşan bu bütün, kendi vücudumuzun farkında olmak, birbirimizi dinlemek ve birbirimize uyum sağlamak temellerine dayanıyordu.  Son günümüzde gerçekleştirmiş olduğumuz değerlendirmelerden de yola çıkacak olursak, bu proje hepimizin beklentisinin üstünde olup, hepimize unutamayacağımız bir 10 gün hediye etmiş oldu.

INNOVATING MUSICULTURAL VISIONS

This program, even when we heard of the name has managed to gain our all the attention. It was an unmissable opportunity for all of us to break the conventional music perception and bring something new.

We flew to Rome on May the 4th, and then arrived on a two-hour train ride to Caserta. When we arrived at Caserta, we were greeted by the project owner and started our journey towards Sant’Agata de’ Goti, where the project will take place. Sant'Agata de’ Goti is a town in the province of Benevento in the Campania region of Italy. This charming town, which none of us have ever visited before, has had an unforgettable place in our lives. Our journey did not last long, we reached the town within forty minutes. When we arrived, everyone was seated at the dinner table and they were waiting for us. We didn't have much time after eating because our adventure would start early the next morning.

After planning the next day we set out for our house. We started to walk to a part of the town called the old town. We were very excited that our house was in these historic streets. In this small town, the first place we learned was the hostel where we ate our meals. This hostel, run by a couple, welcomed us three times each day. Here, we had breakfast, lunch and dinner. The second place we learned was the historical castle where we carried out our works. The castle, with its beautiful view, won the appreciation of all of us at first sight. On our first day we had more time to meet friends from Bulgaria, Belarus, Hungary and Portugal. The Italian hosts never made us strangers, they were able to draw us into the project from the first day with their friendly and constructive attitude.

Our work on the project started when we got up from our breakfast and reached the historic castle. After informing about Body Music, we started to explore our bodies with small exercises. Although we started with simple rhythms on the first day, when we did this together, the sound that came to our ears managed to impress us. Our day continued with a small town tour. Ponte sul Martorano, the bridge that became the symbol of the town, fascinated us all. In the following days we had many opportunities to explore the beauties of the town. The most important of these was the nature walk. Sant'Agata de' Goti has gained a great place in our hearts with its natural beauties as well as its historical buildings.

Our trips were not limited to the town. We had the opportunity to spend a day in Naples, the most famous southern city of Italy.

It was a routine throughout the project that we went to the historical castle every morning after breakfast in order to realize our project-oriented works. These works, which we started with simple rhythms, enabled us to create a music by adding on it. At the same time, there were cultural nights where we could experience every culture. Every night, this event almost took us to another country. This cultural exchange continued throughout the project and enabled us to get to know each other and learn about each other's cultures.

The universality of music was a great advantage for us throughout the project. Even if we grew up in different countries, different cultures and even with different languages, we were able to meet on a common ground. Our adventure started on May 4th and ended with our small show on May 13th. Many people from 6 different cultures created notes of the same music, danced the same, felt the same. This feeling was the basis of the project. At the same time, thanks to body music, we are more familiar with our own body. This whole, consisting of many different parts, was based on the awareness of our own body, listening and adapting to each other. If we start with the evaluations we have made in our last day, this project is above all our expectations and gave us a 10-day gift that we will never forget.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.