Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

"Beautiful Moment" Litvanya

12-20 Ağustos 2014 tarihleri arasında Kargenc Kulübü olarak Litvanya’nın ev sahipliğinde Beautiful Moment adlı gençlik projesinin Türk ortağı olarak seçildik.

Ortaklık Yaptıklarımız

12-20 Ağustos 2014 tarihleri arasında Kargenc Kulübü olarak Litvanya’nın ev sahipliğinde Beautiful Moment (Güzel Anlar) adlı gençlik projesinin Türk ortağı olarak seçildik. Karasu’ dan 6 genç ve 2 lider önce Letonya’nın başkenti Riga’ya uçtuk ve oradan karayolu ile Litvanya’nın Marijampole şehrine geçip projenin uygulanacağı dağ oteline yerleştik. İlk gittiğimizde grubumuzdaki herkes büyük bir şok yaşıyordu. Otel en yakın köye 15 km. uzaklıktaydı. Ve 8 gün boyunca burada kalacaktık. Bizim dışımızda Hırvatistan, Gürcistan, İtalya ve Litvanya’ dan derneklerin olduğu proje, ilk şoku atlattıktan sonra daha bir ilgi çekici olmaya başladı.

 

Her geçen gün diğer gruplarında kaynaşmasıyla birlikte her şey daha ilgi çekici olmaya başladı. Artık akşamları daha geç yatılıyor, oyunlar oynanıyor, doğa yürüyüşleri yapılıyor ve  dans ediliyordu. Otelin yerleşim yerlerine uzak olması diğer gruplarla daha çabuk iletişim kurmamızı sağladı.

 

Proje aktiviteleri içerisinde kültürel dans gösterisi ve diğer gruplara öğretilmesi de vardı. Yanımızda getirdiğimiz kostümler ile kültürel danslarımızı sergiledik ve öğretmeye başladık. Tabi aynı zamanda diğer ülkelerin danslarını da öğreniyorduk. Damat halayı, Hemşin horonu ve Üç ayak ile tahmin edeceğiniz gibi orayı salladık. Diğer ülkelerden de Gürcü ve İtalyan halk danslarına bayıldık. Söylemeden geçemeyeceğim Hırvat danslarının umarım başka figürleri de vardır, eğer yoksa tam bir facia.

 

Aktivitelerden arta kalan zamanlarda otel çevresinde spor yaparak, güneşlenerek, oyunlar oynayarak ve sohbet ederek geçiyordu. Artık ilk günlerdeki tutukluk tamamen gitmiş herkes sanki daha önceden de tanışıyormuş gibi samimi olmuştu. Arada bir doğum günü oluyor bu da farklı eğlencelere imkan sağlıyordu. Burada İtalyanların bir âdetini de öğrenmiş olduk. İtalyanlar doğum günlerinde kişi kaç yaşına giriyorsa o kadar sayıda kişiyi havaya atıp tutuyorlar. Allahtan 18 yaşına giriyordu ve zayıftı, şanslıydık grupta 26 yaşında 110 kilo olan Martinez vardı iki gün daha kalmış olsaydık muhtemelen ezilecektik.

 

Bunca aktivitenin arasında fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyorduk.

Günün büyük kısmını son gün Marijampole’de yapılacak halk dansları gösterisine hazırlanarak geçiriyorduk. Kendi halk oyunlarımızı öğretiyor, diğer ülkelerin halk oyunlarını öğreniyor ve ayrıca final dansını çalışıyorduk. Final dansını çalıştıran uzman dansçılar ilk bakışta imkansız görünen figürleri katılımcılara kolaylıkla öğretiyor ve dans şekilleniyordu. İlk başlarda yorucu olan eğitimler danslar öğrenilmeye başladıkça eğlenceli bir hal aldı.

 

Ve Final.

Son gün Yuothpass sertifikalarımızı alıp otelden ayrıldık. Marijampole’de bir parkta müzik tesisatları kurulmuş ve halk dansları gösterileri için herşey hazırlanmıştı. Gruplar kendi halk danslarını gönüllü katılımcılar ile birlikte sunarken, herkeste final dansının heyecanı vardı aslında, çünkü en çok emek o dansa verilmişti. Ard arda ülke dans gösterileri yapıldı ve final dansının coşkusu bize muhteşem bir son oldu. Ve ayrılış vakti, ilk gün gittiğimizde bizim ne işimiz vardı burada diye düşünüp sağa sola anlamsız bakan gençlerimiz diğer katılımcılarla vedalaşırken maalesef mendiller yetmedi. 40 kişilik proje grubunda en az otuz gencin ağlamaktan gözleri şişmişti. Sonu gözyaşı ile bitmiş olsa da bu projenin hedefine ulaşmış olması bizleri oldukça mutlu etti.

 

 

Dönüşte daha önceden yaptığımız plan doğrultusunda bir gün Kaunas’ta bir gün de Riga’da kaldık. Kaunas Litvanya’nın ikinci büyük şehri ve her tarafı tarih kokan bir kent. Uzun yaz günlerinde sokaklar cıvıl cıvıl ve oldukça renkli sanat aktiviteleriyle dolu. Ayrıca şehrin kalbi Basketbolla atıyor. Avrupa’da ün yapmış kulüpleri Zalgiris Kaunas’ın maçı dolayısıyla her yer bayraklarla donatılmıştı. Tanıştığımız kişiler ile yaptığımız sohbetlerden Zalgiris’in maçı olduğunda şehirde hayatın durduğunu öğrendik. Ve ertesi gün Riga’ya geçtik.

Site Editörü

Site Editörü / Editör

Tüm Yazıları

Dernek Scripti: Medya İnternet