Gennçlik Konseri

19 Mayıs 2016 18:09 KARGENÇ Club 2769

2016 yılı ülkemiz ve milletimiz için kötü günler geçirdiğimiz oldukça zor bir yıldı. Kendimizi umutsuz, çaresiz ve güvensiz hissetmemizi ...

GENÇLİK KONSERİ

19 MAYIS 2016

 

2016 yılı ülkemiz ve milletimiz için kötü günler geçirdiğimiz oldukça zor bir yıldı. Kendimizi umutsuz, çaresiz ve güvensiz hissetmemizi isteyen teröristler terör eylemleri yapıyor, Mehmetçiklerimiz vatan savunmasında şehit düşüyordu. Acılı, üzgün, öfkeliydik. Ama umutsuz olamazdık. Çünkü biz her zaman güçlü bir millet olduk.  Biz acımızı yaşar, yaralarımızı sarar, şehitlerimiz için dua ederiz ama umutsuzluğa hiçbir zaman teslim olmayız. Tarihimiz, milletçe umut ve cesaretle hareket ettiğimizde destan yazdığımızı gösteren olaylarla doludur. İşte Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “Doğum günüm” dediği, Türk milletinin kurtuluşunun temelinin atıldığı gün 19 Mayıs 1919’da tarihimiz için önemli günlerdendir.

Mustafa Kemal, Trablusgarp Savaşı,  Balkan Savaşları (1912-1913) ve Birinci Dünya Savaşı’nda (1914-1918)  yorulan ve büyük kayıplar veren Türk Milleti’nin bağımsızlığı için 16 Mayıs 1919’da 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirildiği Samsun'a gitmek için yola çıktı. Mustafa Kemal, Nutuk’ta bu görevle ilgili şunları yazmıştı. “Osmanlı ülkeleri bütün bütüne parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türkün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Baylar, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak… İşte, daha İstanbul'dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun'da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığımız karar, bu karar olmuştur.”

İşte bu kararla Büyük Türk Milleti  Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı başlattığı mücadelenin sonunda bizlere Cumhuriyet’i armağan etmiştir. Dolayısıyla 19 Mayıs sadece "kutlanacak bir bayram" değildir. 19 Mayıs bir milletin azim ve kararlılığı, milli mücadele, milli egemenlik demektir... Millet olma; bir olma, birlik olma demektir. Türk Milleti’ne, milletin geleceğine inanma, Atatürk'ü anma, ilke ve devrimlerini anlama demektir. 

Mustafa Kemal ATATÜRK, bağımsızlık mücadelesinin hangi koşullarda ve hangi ruhla kazanıldığını anlattığı Nutuk’u Gençliğe Hitabe ile bitirerek hem Türk Gençliğine güvenini göstermiş hem de geleceği Türk Gençliğine emanet etmiştir.

19 Mayıs günü Atatürk’ün isteği üzerine 20 Haziran 1938’de Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, “Geleceğin ümidi, ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” Dediği Türk gençliğine millî bayram hediye etmiştir. Dünya üzerinde bütün milletler milli günlerine sahip çıkar. Çünkü bu günler birlik ve beraberliğin en çok hissedildiği günlerdir.

Gençlerimizin 19 Mayıs ruhuna sahip çıkmaları, tarih bilinci oluşturmaları, milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde olması gibi amaçlarla 2016 yılında ilçemizdeki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri bünyesinde Sahil Park Amfi Tiyatro’da Gençlik Konseri düzenledik. Konserde gençlerimiz Öykü GÜLER, Zülküf Mert FİDAN, Alp Ensar AKÇA ve Selim KOÇMAN şarkılar seslendirdi. Daha sonra İbrahim KURT, Mehmet YAVUZ, Erdem Engin BİR, Okan DEMİRKOL’un tulumuyla eşlik ettiği Karadeniz türküleriyle tüm Karasu halkı coşkulu anlar yaşadı. İlerleyen saatlerde konser bitiminde Karasu Halkı, yoğun bir katılım sağlayarak Fener Alayı gerçekleştirdi. 19 Mayıs ruhuyla marşlar eşliğinde, coşkuyla yürüyerek birlik ve beraberlik içerisinde teröre teslim olmayacağımızı gösterdik.

Başta Mustafa Kemal ATATRÜK olmak üzere bu toprakların vatan yapan tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şâd olsun.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.