Korfball For Gender Equaility

27 Ekim 2020 15:14 KARGENÇ Club 1282

Cinsiyet ayrımcılığı, genel olarak cinsiyetleri nedeniyle toplumdaki bireylere haksız bir muameledir, tüm dünyada büyük bir sorundur. Özellikle kırsal alanlara doğru gidildiğinde bu eşitsizliğin arttığı gözlenmektedir. Bu durum toplumun her kesiminde görülebilir. Örneğin okullarda kız arkadaşlarıyla futbol oynamayan öğrenciler ile kadınları çalışma hayatından dışlanması benzer olaylardır. Sporu kadın sporu ile erkek sporu ya da kadın oyunları ve erkek oyunları olarak ikiye ayırarak tanımlamak, ileriki dönemlerde ortaya çıkacak eşitsizliğin tohumlarını oluşturmaktadır. Küçük yaştaki çocuklar karşı cinsten aldıkları cezaları fark etmeden kendi dünyalarında eşitsizliklerine "Bu bir erkek oyunu, oynayamazsın" diyerek başlıyorlar. Ergenlik döneminde bu ayrım ve eşitsizlik daha belirgin hale gelir. Bu nedenle çocukluk çağındaki projemizde korfbol sporunu bir araç olarak kullanarak kadın-erkek arasındaki bu eşitsizliğe dikkat çekmek amaçlanmıştır. Korfball, kız ve erkeklerin aynı takımda oynadığı tek takım sporudur. Takımlar, erkek ve kadın oyuncuların bir karışımıdır. Bu nedenle ekip anlayışı farklı bir yönde etkilenmiştir. Fiziksel güçten çok zeka ve taktik temelli bir spor olduğu için bu sporda kadın ve erkek oyuncular eşittir. Korfball'un bu özelliklerinin yukarıda bahsedilen sorun için farkındalık yaratacağına inanıyoruz.

Projede ilk olarak Korfbol eğitmenleri, eşitsizlik en çok kırsal kesimde görüldüğü için 11-15 yaş arası bir köy okulunun ortaokul öğrencilerine korfbol oynamayı öğretecek, daha sonra okullarda öğrenciler için korfball oyun alanları oluşturulacaktır (daha sonra yöre halkı tarafından oynanmasına izin verilecek). Öğrenciler bu sporu ailelerine öğretmeleri için teşvik edilecek ve okuldan sonra aileleri ile bu sporu yapabilecekler. Böylece hem genç öğrencilerde hem de yetişkinlerde eşitlik konusunda farkındalık yaratılabilir. Bu etkiyi yerel olarak artırmak için veliler ve öğrencilerin aynı anda katılacağı bir turnuva düzenlenecek ve çevrede yaşayan diğer insanları etkilemesi amaçlanacaktır.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.