Oyuncak Şenliği

19 Mart 2016 19:00 KARGENÇ Club 2983

Oyuncak çocukların oyun oynarken kullandığı nesnelerdir. Oyuncaklar çocuklar için çok büyük bir öneme sahiptir.

OYUNCAK ŞENLİĞİ

19 Mart 2016

Oyuncak çocukların oyun oynarken kullandığı nesnelerdir. Oyuncaklar çocuklar için çok büyük bir öneme sahiptir. Büyükler için sadece bir oyuncaktır ama çocuklar için öğrenme, eğlenme, kendilerini ifade etme, kendini ve dünyayı tanıma, gelişme, büyüme ve ilerleme için bir yoldur.  Çocuklar oyuncaklar aracılığıyla günlük yaşantılarına benzer durumlar yaratarak ve bunların üstesinden gelerek denemeyi ve sorun çözmeyi öğrenir. Beyin gelişimi için de oyuncaklar oldukça önemlidir. Çünkü beyin gelişimi doğumdan sonra hızla devam eder. Sinir hücreleri her yeni uyarıcıda yeni bağlantılar yapar ve bu bağlantılar kullanıldıkça gelişir, kullanılmadığı zaman kaybolurlar. Oyuncaklar da beyinde yeni bağlantılar oluşmasını sağlar. Az-çok, büyük-küçük gibi kavramlar, şekiller, renkler oyunlar ve oyuncaklarla öğrenilir.

Çocuklar sosyal becerilerini oyunlar ve oyuncaklar aracılığıyla geliştirirler. Arkadaşlarıyla birlikte oynarken paylaşmayı, beklemeyi, işbirliği yapmayı da öğrenebilir.

Oyun çocukların işidir. Anne babalar bu sayede çocuklarıyla ilişki kurar, paylaşım yaparlar. Oyuncaklar, çocukların geleceğini şekillendirmesinde etken olacağından anne baba bu dönemde, çocuğun gelişim özelliklerine uygun materyalleri sağlamaktan sorumludur. Oyuncak seçmek de oyun kadar önemli bir iştir. Doğru olan çocukların gelişimlerine katkısı olmayan pahalı ve süslü oyuncakların yerine yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun, uyarıcı ve düşündürücü oyuncakların tercih edilmesidir.

Üzülerek görüyoruz ki; çocuklar artık sanal oyunlara ve oyuncaklara yönelmektedir. Oysa sanal oyuncaklar çocuğun kapalı ortamlara sıkışıp kalmasına dolayısıyla bireyselleşmesine ve yalnız kalmasına neden olmaktadır. Arkadaşlarından uzak asosyal çocuklar yetişmesine neden olan bu oyunlar ayrıca çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine de engel olmaktadır.

Çocuklarımızın sanal oyunlar yerine gelişim düzeylerine uygun, zihinsel ve psikolojik gelişimlerine destek olan, hayal gücünü ve yaratıcılıklarını geliştiren oyuncaklarla oynamaları gerektiğine olan inancımızla 19 Mart 2016 tarihinde Belediye Zemin Katta toplanarak “Oyuncak Şenliği” düzenledik.  Rengârenk keçeler, kumaşlar, iplikler, yünler, düğmeler, kâğıtlar…  Her yerde bulunabilecek basit malzemelerle çocuklarımız için eğitici oyuncaklar yaptık. Şenliğimizde iki amacımız vardı: Birincisi oyuncak tasarlayarak ve dikerek yetişkinleri ve gençleri en azından bir günlüğüne stresten uzak tutmak. İkincisi ise yapılan oyuncakları köy okullarımızda bulunan anasınıflarına hediye ederek çocuklarımızın oyuncak ihtiyacını karşılamak

Aslında şenlik bir günmüş gibi görünse de hazırlık süreci oldukça uzun ve yoğundu. Oyuncak Şenliği fikri ortaya çıkınca Yönetim Kurulu Üyemiz ve Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Asiye Gülçin ÇAR KARGENC üyesi gençlerle haftasonu-haftaiçi ayırt etmeksizin tüm zamanlarını çocukların mutluluğu için ofiste geçirdiler. Önce oyuncak kalıpları hazırlayıp keçelerle ve diğer malzemelerle oyuncaklardan örnekler diktiler. Bu süreçte gençlerimizin de el becerisi ve hayal güçleri gelişti. Tabi dikilen oyuncakları denemek, onlarla oynamak bu sürecin zevkli zamanlarından biriydi. Gençler hem eğlendiler, hem öğrendiler hem de birlikte vakit geçirmenin tadını çıkardılar.

Pek çok araştırma el becerisine dayalı bu tür çalışmaların insanların ruhuna iyi geldiğini, onların daha mutlu olmalarını sağladığını ve onları rahatlattığını gösteriyor. 

Sınırlı sosyal imkânlar olan ilçemizde genç-yaşlı, çalışan-çalışmayan herkesle işbirliği yaparak, herkesin iletişim kurduğu bir sosyal ortam oluşturduk. Oyuncak yaparken anneler çocuklarıyla birlikte dikiş dikti, kaliteli vakit geçirdiler, günlük hayatın rutini içerisinde göz ardı edilen paylaşımlarda bulundular. Torunu için gelen büyükanneler “E hadi bana da bir parça verin” diyerek dikiş dikti, bize ortak olarak sohbet ettiler. Çocukların her biri aldı eline dikiş iğnesini “biz de varız” dediler ve el becerilerini konuşturdular. Gençler mi? Onlar bu konuda çok ilerledi. Kargenç üyesi gençler, ev sahipliği yaparak gelenleri memnun etmek için canla başla çalışırken oyuncak yapmayı da ihmal etmediler. Ve yine dedik ki “iyi ki gençler var.”

Bütün çocuklarımıza oyuncak veremedik belki ama yaptığımız oyuncakları anasınıflarına vereceğimizi anlatıp yardımlaşmayı, başkaları için çalışmayı öğrettik. Ayrıca yaptığımız eğitici ve öğretici oyuncakların anne babalar için örnek oldu. Anne babalar oyuncak malzemelerinden alarak evlerinde çocuklarıyla kaliteli vakitler geçirdi.

Biz o gün yorulduk belki ama yapılan oyuncakları götürdüğümüz anasınıflarındaki çocuklarımızın sevinci her şeye değerdi. Karasu Belediyesi ve KARGENÇ olarak oyuncak Yapımı Şenliğinde yapılan oyuncakları sahipleri olan çocuklarla buluşturdular. Oyuncak Şenliğimizdeki oyuncakları üç köy okulumuzdaki anasınıflarına götürdük. Çocuklarımızın o gün şenliğe gelip kendileri için oyuncak yapan herkese selamı var.

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.