Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü

02 Ocak 2016 23:37 KARGENÇ Club 2799

“Yüzbaşılar yüzbaşılar Tabur taburu karşılar Yağmur yağıp gün değişir Yatan şehitler ışıldar.” Sarıkamış Ağıtı

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ

2 OCAK 2016

KARGENC ve Karasu Belediyesi işbirliğiyle gençlerimizin tarihe sahip çıkmasını sağlamak, tüm halkımızı milli, manevi hassasiyetlerimiz ve müştereklerimizde buluşturmak,  şehitlerimize minnetimizi göstermek amacıyla Sarıkamış Şehitlerimizi Anma Yürüyüşü düzenledik. 

Sarıkamış denince hepimizin canı yanar, hepimizin yüreği acır... Sarıkamış Harekatı’nda tarihimizin en hüzünlü, en dramatik olaylarından biriyaşandı. 22 Aralık 1914 - 5 Ocak 1915 tarihleri arasında çok ağır koşullar altında yapılan muharebede, vatanını ve kutsal saydıklarını korumak için sonuna kadar direnen 90.000 askerimiz donarak şehit düştü. Askerlerimiz giysileri incecik, ayakları çarıklı, karınları aç bir şekilde mücadeleden kaçmadan, düşmana değil soğuğa yenik düşerek kefensiz ebedi uykuya yattı.

Sarıkamış’ı ve bu topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan ecdadımızın bütün destansı fedakârlıklarını çocuklarımıza, gençlerimize anlatmak hepimizin görevi olmalıdır. KARGENC olarak bu bilinçle düzenlediğimiz yürüyüşümüz Karasu’da Atatürk Bulvarı’ndan başlayarak Kuyumcullu Köyü’nde son buldu. Yürüyüş sonunda Sarıkamış’ta şehit olan üç Karasulu hemşerimiz adına 90.000 şehidimizi temsilen yapılan Sarıkamış Şehitleri Anıtı dualarla açıldı. Daha sonra yürüyüşe katılan vatandaşlarımıza sıcak çorba ve ekmek ikram edildi. Gençyaşlı demeden yürüyüşe katılan Karasu halkı, yaklaşık on iki kilometrelik yolu yürüyerek şehitlerimize duyduğu saygıyı ve söz konusu milli manevi değerler olunca tek yürek olunabileceğini gösterdi.  Yürüyüşün en güzel yanı “Biz zor yürüyoruz, şehitlerimiz o zaman nasıl yürüyüp mücadele etmişler?” diyen öğrencilerin atalarımıza hayranlıklarını görmekti.

KARGENC olarak bu vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.  Vatan size minnettardır. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.