The Game

29 Aralık 2018 22:21 KARGENÇ Club 1428

Kargenç Kulübü koordinatörlüğünde hazırlanan ‘Geleneksel Oyunlar Buluşuyor’ The GAMe adlı

GELENEKSEL OYUNLAR BULUŞUYOR 1

THE GAME 1

Erasmus+ Spor projeleri derneğimizin ulusal ve uluslararası arenada büyümesi için çok önemliydi. Özellikle 2017 yılında ortak olarak dahil olduğumuz program, 2018’de bizi kendi projemizi hazırlamaya sevk etti.  Titiz bir çalışmadan sonra derneğimiz koordinatörlüğünde Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan ortaklığı ile geleneksel oyunların paylaşımı ile ilgili olan projemizi hazırladık. Eylül ayına geldiğimizde sonuçlara yönelik aslında çok ta iddiamız yoktu ama gelen sonuç bizi oldukça sevindirdi. Artık Erasmus+’ın devler ligindeydik ve hemen çalışmalara başladık

Sözleşme süreci, Brüksel’deki proje açılış toplantısı derken Sakarya’daki ilk proje toplantısı geldi çattı. Üç ülkeden gelen proje menajerleri ile projemizin tüm programını gözden geçirdik. Her ülkede geleneksel oyunların tanıtımına yönelik festivaller planladık ve oyunların tanıtımını yaptık. Toplantıyı bitirdikten sonra sıra ilimizi tanıtmaya gelmişti.

Tabi ki ilk sırada öğle yemeği ve ıslama köfte vardı. Köfteci İsmail’in nefis köftelerini tattıktan sonra şehrimizin önemli yerlerini gezmeye koyulduk. İlginç olan şehrimiz ile ilgili bize sıradan gelen bir çok ayrıntı gelen misafirlerimizi büyülüyordu. Üzerine biraz kafa yorunca aslında yaşadığımız yer açısından ne kadar şanslı olduğumuzu anladık(Deprem hariçJ). Güzel bir günün sonunda ilk proje toplantımızı tamamlayarak Hırvatistan’da buluşmak üzere vedalaştık.

Erasmus+ Sport projects were so important for us to expand our horizons in international extent. Especially the project in which we participated as partners in 2017, encouraged us to make our own project in 2018.  After a meticulous working period, we prepared our project on sharing traditional games in partnership with Croatia, Romania and Bulgaria. We actually didn’t have high expectations on but we got thrilled by the results. The result meant we were gonna play in the big leagues thereafter.

After agreement process and the opening meeting in Brussels, it was time to carry out the first project meeting in Sakarya. With the project managers from three countries, we reviewed our whole schedule. We planned introductory festivals on traditional games in each country. After meeting, we decided to introduce our city.

First we ate our traditional food, ıslama köfte,  in a famous place for this specific food called Köfteci Ismail. Then, we saw some significant landscapes from our city. They fell for the city and we realized that most of the details we don’t pay attention about our city is really interesting. We thought we are lucky to live in this beautiful city, expect the high risk of earthquake. After this lovely day, we said goodbye to each other till the meeting in Croatia.

GELENEKSEL OYUNLAR BULUŞUYOR 2

THE GAME 2

The Game adlı projemizin Sakarya’daki toplantısından sonra ikinci toplantısı olan Hırvatistan ayağı yaklaşmıştı. Seyahat planlamasını Zagrep ve ya Slovenya (Ljubljana) üzerinden yapacaktık. Uçakları incelediğimizde Ljubljana daha cazip geldi. Hem fiyat daha ucuzdu hem de orayı görmemiştik. Biletler alınıp hazırlıklar tamamlandı ve seyahat günü geldi. Yola çıkarken proje heyecanı, yeni ülke görme heyecanının yanında bir de İstanbul Havaalanı’nı görme heyecanı vardı. Havaalanına gittiğimizde büyüklüğü gerçekten göz kamaştırıcıydı. Eleştirilerin aksine oldukça şık ama biraz AVM havasındaydı. İlk izlenim olarak bizden olumlu puan aldı. Ta ki uçağa binip piste doğru yola çıkana kadar.

Uçak yolcu alımından piste yaklaşık 20-25 dakikada gitti ve bu çok sıkıcıydı. Sonradan öğrendik ki eleştirilerin temelinde zaten bu sorun varmış. Neyse deyip yolculuğumuza geçelim. Uçak havalanırken bizi bekleyen katil buluttan (Pilotların deyimiyle) kimsenin haberi yoktu. Tam Bulgaristan sınırı civarında önce türbülans uyarısı geldi ve hostesler apar topar yerlerine geçtiler. Ve korkunç süreç başladı. Daha önceleri uçakların titremelerini yaşayan bizler buna hazır değildik. Uçak bazen düşüyor, toparlıyor, korkunç derecede sallanıyor ve korku filmlerinde olan faklı rüzgar sesleri geliyordu. Uçakta bazı baş üstü dolaplar açıldı ama şükür ki bir kaza olmadı. Yaklaşık 5 dakika süren gerilim sona erdiğinde herkesin tedirginliği yüzünden okunuyordu.

Maceralı bir yolculuktan sonra Ljubljana Havaalanına ulaştık ve bizi bekleyen aracımız ile buluşup Hırvatistan’ın Rijeka şehrine geçtik. Rijeka geçen yıldan tanıdığımız bir şehirdi ama baharda bir başka güzelmiş bunu da gördük. Otele geçip dinlendikten sonra ertesi sabah proje toplantısı için ortağımız olan RSS Derneğinin ofisine geçtik. Ortak ülkelere ait üçer geleneksel oyunun teorik tanıtımları yapıldıktan sonra ilk gün tamamlandı. Yeterli miktarda boş zamanımız vardı. Rileka’daki dostumuz Vera ile konuşarak bir tatil beldesi olan Opatija’ya gittik. Avrupa’nın gözde tatil bölgelerinden olan Opatija gerçekten çok klastı. Her karışı bakımlıydı ve kalite kokuyordu. Adriyatiğe karşı kahvelerimizi içip, akşam yemeği için kendimizi o enfes Akdeniz mutfağının kucağına bıraktık.

Ve festival günü. Rijeka’nın en ünlü caddesinde spor festivali vardı. Bizde projemizle bu festivalde yer aldık. Oyunlarımızı hem birbirimize hem de yerel halka öğrettik. Festival projemizin yaygınlaştırma çalışmaları için çok yaralıydı. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim projemize katılan Hırvat çocuklar en çok bizim oyunları beğendiklerini söylediler. (Umarım herkese söylememişlerdirJ) Güzel ve yorucu bir faaliyetten sonra projemizi tamamladık ve otele gidip valizlerimizi alarak Ljubljan’yı keşfe doğru yola çıktık.

Ljubljana çok şirin ve yemyeşil bir Avrupa kenti. Şehrin içinden geçen nehir adeta şehrin can damarı olmuş. Tüm hayat nehre endeksli. Çok büyük olmamakla birlikte huzurlu ve tatlı bir şehir. Görülmesi gereken yerler listesine eklenmesi gerekir diye düşünerek projemizin ikinci toplantısını tamamladık.

The second meeting of our project ,The GAMe, was in Croatia. We planned our trip over Ljubljana and Zagreb. Flying to Ljubljana seemed advantageous because all of us wanted to see the city and the tickets were cheaper than flying directly to Zagreb. Other than participating in a project and seeing a new city, we were also excited about seeing Istanbul Airport which is the newest airport in Istanbul. We were astonished by its size. Despite all the controversy that it has, we liked it a lot…till we got on the plane.

We lost almost 25 minutes during boarding and it was boring. Then, we learned that base of the criticism was about that. Anyway, it was the least disturbing part of our flight. During the flight when we were above Bulgaria, we had announcement on coming turbulance. We all had some trembles during flight beforehand but it was far more serious. The plane was going up and down and trembling crazily. Moreover, there was a terrible wind blowing noise. After 5 minutes, we could finally took a deep breath of relief.

When we landed, the bus sent by our host partner picked us up and took to Rijeka. We rested in our hotel rooms that day and the next morning we went to the office of our partner association called RSS. We completed the first day after the introduction of three traditional games from each country. We had enough free time, with the recommendation of our friend, Vera, we went to Opatija. We were told that It is one of the favourite holiday destination there and we did not regret going there. We enjoyed there so much. We drank coffee by Adriatic and let ourselves in the arms of amazing Mediterranean cuisine.

And lastly, there was the festival day. There was a sport festival at the most famous street in Rijeka. We joined the festival with our project. We teached the games not only to each other but also to the folk. The festival was very useful for our dissemination studies. By the way, Croatian participants told us that our games was their favourite; I hope they didn’t tell the same thing to everyone. This activity was very enjoyable but also tiring. We went to our hotel back and packed our bags. Then, we departed to explore Ljubljana.

Ljubljana is very green city. The river flows throughout the city and it gives life to the city. It is a small city and it is really peaceful. We added it to the must-see cities list for everyone.

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.