Writing+Lab

17 Ekim 2018 22:46 KARGENÇ Club 1178

Kargenc Club İspanya ‘ da İspanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ‘Writing+Lab’ adlı gençlik çalışanları hareketliliği projesi için İspanya’daydık.

PROJE LABRATUARI - WRİTİNG + LAB

Mezun olduğum üniversitede herkes birbirine ‘hocam’ diye hitap eder. Sınıf farkı ve üstünlük içermeyen bir hitap biçimi olarak “Hocam” dendiğinde, böyle hitap edilen kişiye, “Sen benden iyi bilirsin” gibi bir anlam çağrıştırarak, bir üstünlük tanımış olursunuz. “Hocam” dedikleriniz ders veren akademisyen hocalar değildir. Odacıya da, arkadaşına da, otobüs şoförüne de “hocam” dersiniz. Çünkü her insanın yaş, cinsiyet, dil, din, meslek vs. ayırt etmeksizin birbirinden öğreneceği bir şeyler mutlaka vardır.

   In the university which I graduated, everyone calls each other ‘my teacher’. When you call someone ‘ my teacher’ as a form of appeal that does not include class difference and superiority, you are giving this person a superiority by evoking a meaning such as ‘You know better than me. ‘My Teacher’ is not the only academician lecturers. You call the roommate, the friend, and the bus driver etc. Because there is always something to learn from each other and person's age, gender, language, religion, profession, etc does not matter .

    10-17 Ekim 2018 tarihleri arasında İspanya’nın Logrono şehrinde katıldığım Erasmus+  Writing + Lab  Gençlik çalışanları projesine Kargenç Kulübü temsilcisi olarak katıldığımda bu felsefenin doğruluğunu bir kez daha yaşama şansım oldu. İspanya’nın ev sahipliğinde Bulgaristan, Slovakya,Yunanistan,Litvanya,Makedonya,Polonya,Portekiz,Romanya ve Türkiye’den ikişer gençlik çalışanın katılımı ile gerçekleşen projede katılımcılar ‘Eramus+Gençlik Projesi Yazma Niteliğini Arttırma’ konusunda eğitim aldılar.

  I have experienced the accuracy of  this philosophy when I participated in the Erasmus + Writing + Lab Youth Workers Project in Logrono, Spain on October 10-17, 2018 as a representative of Kargenç Club from Turkey. Spain hosted participants from Bulgaria, Slovakia, Greece, Lithuania, Macedonia, Poland, Portugal, Romania and Turkey.The Project is implemented by the two youth workers from each country . 'Eramus + Youth Project Writing Quality Enhancement' were trained.

    Yaşları birbirinden farklı ,bambaşka kültürlerden , çok çeşitli kimlikler bir hafta boyunca gençlik çalışanı olarak deneyimlerini birbirleri ile paylaştı. Saygı,sorumluluk ,hoşgörü gibi pekçok güzel unsurun bir arada olduğu verimli ve etkili bir öğrenme süreci yaşadık hep birlikte. Eğitmenlerimiz Daniel Gismera Casasola ve Sara Vilchez ‘in profesyonelliği ile gençler için gençlerle çalışmak harika bir deneyimdi.

   A wide range of identities from different cultures, different ages, shared their experiences as youth workers for a week. We had an efficient and effective learning process where many beautiful elements such as respect, responsibility, tolerance were together. It was a great experience to work with young people for the youth with the professionalism of our trainers Daniel Gismera Casasola and Sara Vilchez.

   Türkiye ‘de fazla bilinmeyen ve tam olarak işlevselliği olmayan gençlik çalışanı olarak Erasmus + projesine katılma teklifi aldığımda tam olarak ne ile karşılaşacağımı bilmemenin oluşturduğu tatlı bir heyecan vardı içimde. 8 Ekim 2018 tarihinde benden yaşça oldukça küçük meslektaşım ile yollara düştük.

When I got the offer to participate in Erasmus+ projects as a youth worker which is not exactly unknown functionality in Turkey, it cause a sweet thrill of not knowing what I faced with in me. On October 8, 2018, I was on my way with my young colleague.

    Projenin İspanya ‘nın Logrono şehrinde oluşu Barcelona ve Madrid arasında tercih yapmamızı gerektirmişti. Hayalim olan Barcelona’dan yana kullandık tercihimizi. Ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi'nin muhteşem hayal gücüyle süslediği şehir Barselona'da unutulmaz iki gün geçirdik( bütçe sınırlılığı nedeni ile unisex hostelde kalmak hariç). Barselona’nın her sokağı ayrı bir keyifli, lokal yemekleri nefis, insanları ise çok renkli ve sıcakkanlıydı.

 The project is implemented in Logrono, Spain, required us to choose between Barcelona and Madrid. I preferred Barcelona .We spent two unforgettable days in Barcelona, ​​where the famous Catalan architect Antoni Gaudi adorned with magnificent imagination (except staying in the unisex hostel due to budget constraints). Every street of Barcelona was a delightful, local cuisine, and people were very colorful and friendly.

   Gaudi'nin büyülü şehri: Barselona’ya dönüş yolculuğunda tekrar uğrayacak olmanın rahatlığı ile otobüs ile 5 saat süren yolculuk ardından Logrono’da eğitmenimiz Sara güleryüzü ile kalacağımız üniversite yurdunun kapısında bizi karşıladı. Yaş uygunluğuna dikkat edilerek odalara yerleştirilmiştik. Yemek ve gezi planlamaları, eğitim materyal ve içeriklerinin  mükemmelliği ile çok nitelikli bir süreç geçirdik.

   We left the magical city of Gaudí and we arrived Logrono after a 5-hour trip by bus with the convenience of being back in Barcelona on our return trip to Turkey. We were placed in the rooms by paying attention to age suitability. We had a very qualified process with the excellence of the training materials and their contents

   Değişime inanan, çok kültürlülük, saygı, eşitlik ve insan haklarına inanan kahramanlar olarak nitelendirdiğim birbirinden renkli gençlik çalışanı ile geçirdiğim günler benim için unutulmaz günlerdi. Onlardan çok şey öğrendim. Gençlerin dilinde gençlerle iletişim kurmanın pek çok yolu olduğunu, eğlenerek öğrenmenin metotlarının bildiğimden çok daha fazla olduğunu,proje fikri geliştirmede gençlerle kafa kafaya vermenin üretkenliğini ve inanılmaz fikirlerin hayata geçirilmesindeki gençlik enerjisini bana transfer eden Gabriel, Blagoj, Hugo, Sara,Luis, Julia, oda arkadaşım Basia, oğluma çok benzediği için ayrı yeri olan  Pablo,Sia,Radka,Karolina,Ersi,Valantine,Kristiyan,Blagoj,Amelia,George,Branko ve ve tabi yol arkadaşım sevgili Elif sizlerle olmak inanılmazdı…

  The days I spent with colorful youth workers, who believed in change, believed to be multiculturalism, respect, equality and heroes who believe in human rights were unforgettable days for me. I learned a lot from them. There are many ways of communicating with young people in the language of young people, the methods of amusing learning are much more than I know, the productivity of young people in the development of project idea and the transfer of the energy of youth to the realization of incredible ideas. My roommate Basia, because he looks like my son Pablo, Sia, Radka, Karolina, Ersi, Valantine, Kristiyan, Blagoj, Amelia, George, Branko and my dear friend Elif were amazing being  with you guys …

 

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.