ZORBALIĞA DUR DE! -SAY STOP TO BULLIYING

28 Nisan 2020 23:18 KARGENÇ Club 1970

Özellikle son yıllarda gündemden düşmeyen akran zorbalığına karşı duyarsız kalamazdık.

ZORBALIĞA DUR DE!

Özellikle son yıllarda gündemden düşmeyen akran zorbalığına karşı duyarsız kalamazdık. Titiz bir araştırma sonucunda zorbalıkla ilgili ülkemizde ve Avrupa’daki durum hakkında araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz veriler sorunun boyutunun sanıldığından daha büyük olduğunu gördük. Ve projemizi derneğimiz koordinatörlüğünde Karasu MEM, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Romanya ve İtalya ortaklığı ile hazırladık.

Projemizin onaylandığı haberiyle hemen işe koyulduk. Hazırlık aşamasında yaptığımız analizleri ortak ülkeler üzerinde de gerçekleştirdik. Ve proje günü ortaklarımızı beklemeye başladık. Küçük bir sorunumuz vardı. Atatürk Havaalanı kapanmış ve uçuşlar İstanbul Havaalanına alınmıştı. Buda özellikle transfer konusunda bizi zorlamıştı. Biraz da gelen katılımcıları rahatlatmak ve endişelerini gidermek amacıyla Karasu’dan minibüs ayarladık.

Yorucu bir karşılama gününden sonra projemiz başlamıştı. İlk gün tanışma ve kaynaşma oyunları derken bitti. Ekip genelde lise çağındaki gençlerden oluşuyordu ve oldukça eğlenceliydi. Özellikle Romanya’lı kızlar daha ilk günden Türkçe kelimeler öğrenmeye başlamıştı. Hafta sonu otelde yapılan etkinliklerden sonra Pazartesi günü ve katılımcıların merakla beklediği Karasu Pazarı günüydü. Önce Belediye Başkanımız Sayın İshak SARI Bey’i ziyaret ederek ilçemiz hakkında bilgiler aldık. Bu ziyaret yeni seçilen Belediye Başkanımız içen de bir hayırlı olsun ziyareti niteliğindeydi. Ziyaretin ardından katılımcılar zaman kaybetmeden pazara gittiler. Akşam artık kültürel geceler başlıyordu. İlk olarak Yunanistan ve Letonya gecesi vardı. Akılda kalan en güzel şey Yunan Caciki idi.

Güzel bir geceden sonra ertesi gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Yuvalıdere köyündeki etkinliklere katıldık. Öğrencilerin hazırladığı program çok eğlenceliydi. Projemiz gençleri de programdaki yarışmalara katıldılar. Farklı bir etkinlik oldu ve köy halkının katılımcılarımız ile etkileşimi hoş görüntüler oluşturdu.  23 Nisan’ı bitirdikten sonra artık okul ziyaretleri başlayacaktı.

Ertesi gün Karasu Anadolu Lisesi ziyareti ve zorbalıkla ilgili sosyal deney vardı. Öğrencilerin katılımcılarımız tarafından hakaretlere uğraması ve sonrasında görüşlerin alınması ilginç ve yararlı bir çalışma olmuştu. Özellikle Romen Miruna’nın okul bahçesinde öğrencilere hakaret etmesi ve sonrasında bunun bir sosyal deney olduğunu söyleyip Türkçe özür dilemesi çok tatlıydı.

Sonra ki gün zorbalığa dikkat çeken masa örtüleri ve kitap ayıraçları tasarladık. Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek masa örtülerini kantindeki masalara örttük. Ardından yaratıcı drama çalışmamız ve Tübitak sergisi ziyareti yapıldı. İlçe Milli eğitim Müdürümüz Sayın Çetin TURHAN’ın kahve ikramının ardından okuldan ayrıldık. Akşam yine kültürel gece vardı. Hazırlıklarımızı yaptık ve katılımcıların merakla beklediği Türk gecesini gerçekleştirdik. Şampiyon yine baklavaydı.

Ve artık veda günü yaklaşıyordu. Sertifikalar hazırlandı değerlendirme oturumu derken veda zamanı gelmişti. Katılımcıların genç olması ayrılık sürecini daha da dramatize ediyordu. Ağlamalar, tekrar görüşme dilekleri, arkasından el sallanan bir minibüs ve sonunda buruk bir eve dönüş. Tabi bu gençler için geçerliydi. Bizim için ise ertesi gün Adapazarı’nda başlayacak projenin hazırlıkları başlamıştı bile…

SAY STOP TO BULLIYING

 

We couldn’t be silence against peer bullying which has been at issue especially lately. We made some research on bullying in Europe and in our country. In consequence of the research we saw that  it was a bigger problem than we thought. And then, we prepared our project in partnership with Greece, Latvia, Lithuania, Romania and Italy under our coordinatorship.

 

As soon as our project was approved, we got down to the job. During arrival day we had a little  problem. Atatürk Airport was just closed down and all the flights were transferred to the new airport called Istanbul Airport. Transportation there was not completely settled so our participant was confused. To relieve them, we arranged a bus to pick them up from the airport.

 

Then, our project started. First day passed with get to know games and ice breakers. The participants were usually at high school age and they were lively and fun. We made activities at the hotel on the second day. Then came monday; participants were excited about monday because it is the day when we have our public bazaar at the city center. But first, we visited our mayor’s office and got information about our city. Cultural nights started with Greeks and Latvians at that night. The most memorable thing was Greek tsatsiki.

 

The next day was April the 23rd which is our national holiday celebrated as National Sovereignty and Children’s Day.  For the celebrations we visited a village school and joined students in their activities there. Our participants had so much fun with children and got to know the village people.

 

The next day, we visited Karasu Anatolian High School. There was a social experiment on bullying. Students were insulted by our participants and they were asked to state their opinions on how they felt. It was a very heart-warming moment when Miruna, one of the Romanian participants, apologised all the students in Turkish after insulted the students at the school garden and then told them it was a social experiment.

 

The next day after that we designed table clothes and bookmarks to take attention to the topic of bullying. Then, we visited Karasu Atatürk Anatolian High School and lay the table clothes on the tables in cafeteria. We made creative drama works and then, visited the exhibition by Scientific and Technological Research Council of Turkey. We left the school after the coffee service provided by our District National Education Director Mr. Çetin TURHAN. There was Turkish cultural night that day and the champion was definitely baklava.

 

The departure day was approaching. We prepared the certificates and made evaluation session. Then there were cryings, hugs, seeing each other again wishes and so on. But for us, it was the preperation day of the other project starting the next day.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.